Hastaların dikkatine : Adım adım radyolojik muayene ve tedavi işlemleri rehberi.


Eğer hasta iseniz hastaneye gitmeniz gerekir elbette.

Peki hangi rahatsızlıkta hangi bölüme nasıl hazırlanıp gidilmeli?
Bunu kendimiz tespit etmeliyiz, nasıl mı?
Mesela sorun baş ağrısı ise beyin ve sinir hastalıkları ya da nöroloji bölümüne gidilebilir, konu başınız olduğu için röntgen veya tomografi ya da emar (mr) isteneceği için küpe, kolye, toka gibi aksesuarlar çıkarılmalıdır ki tüm işlemler hızlı olsun.
Konu kollar bacaklar ise ortopediye, bel boyun sırt kuyruk sokum sorunları için de ortopedi ya da beyin sinir hastalıkları bölümüne gidilebilir.
Karın ağrıları gaz böbrek gibi rahatsızlıklar için dahiliye gibi bölümlere gidilebilir.
Konu üst solunum ise kbb akciğer rahatsızlıkları gibi olursa göğüs hastalıkları bölümüne.
Radyoloji alanında çalıştığım için radyolojik tetkikler konusunda hangi tür tetik için nasıl hazırlanmalı madde madde yazıyorum.
Röntgen ve tomografi çekimlerinde metal eşyalar film üzerinde parlaklık oluşturduğu için üzerinizde metal bulundurmamanız çok önemli, iğne  para  kolye bilezik küpe zincir pirsing hızma halhal takma diş damak gibi herşey, ayrıca boncuklu boncuklu kazaklar kıyafetler de filmin kötü çıkmasına sebebiyet verir.
Hastaneye gelirken gayet sade ve takısız tokasız kıyafetlerle gelmeniz en doğrusu olur.
Burda önemli olan nokta şu örneğin kafanızın röntgeni çekilecekse kafanızda aksesuar tutmayın , ayaklar ise ayaklar da metal birşey olmamalı ama çorap sıkıntı değil, çekim sırasında çorap çıkarmaya gerek yoktur  Karın böbrek kalça gibi bölgelerden tetkik yapılacaksa bu bölgede kemer pirsing tabanca gibi şeyleri çıkarmanız uygun olur  göğüsten çekilecekse kolyE zincir pirsing gibi şeyler çıkarılmalı,
Emar (mr) ise röntgen ve tomografiden farklıdır. Mr cihazı metalleri çeker, çünkü elektromanyetik enerjiyle çalıştığı için mıknatıs gibi etkiler, manyetik enerjisi çok güçlü olduğu için ciddi facialara yol açabilir, hatta kredi kartlarınızı telrfonlarınızı bozar. Bu yüzden mr çekimine giderken üzerinizde hiç bir elektronik manyetik ve metal eşya olmamalı, altın takılar manyetizmadan etkilenmediği için altın takılar kalabilir ama diğer herşeyi çıkarmanız gerekir. Mr zaten randevu ile çalıştığı için randevunuza hazırlanıp gelmeniz çok da kolay olur.
Radyolojik tetkiklerin hemen hemen hepsinde aynı kurallar geçerlidir metaller ve elektronik eşyalar sıkıntı çıkarır.
Elbise asla sorun çıkarmaz
Sık yapılan radyolojik tetkikler şunlardır : röntgen, tomografi, ultrason, Emar (mr), pet-ct, sintigrafi, mamografi, kemik dansitometre, skopi, anjiografi, hsg, ivp vs.
Günümüzde teknolojik devrimler neticesi radyolojik tetkiklerin de sonuçları eskisine göre çok hızlanmıştır.
Artık röntgen filmleri çekildiği gibi doktorun ekranına gönderiliyor, tomografi ve mr da öyle anında doktorun ekranına gönderiliyor lakin bu tetkiklerin çoğunlukla radyoloji uzmanlarının yazdığı rapora ihtiyaç duyulur  bu tetkiklerin raporlarının hazırlanması uzun zaman alabilir, acil servis hastalarının raporları bir kaç saate kadar uzayabilir, poliklinik hastalarının raporları ise birkaç günü de bulabilir tabi bu hastaneden hastaneye değişir kimi hastanede rapor çekimin yapıldığı gün çıkar kimi hastanede bir kaç gün zaman alır bunun sebebi ise binlerce hastanın tetkiklerinin çok az sayıda radyoloji uzmanı tarafından yorumlanmasının zaman almasıdır.
Halk dilinde yazmaya çalıştım, hasta olarak radyoloji ile ilgili sormak istediğiniz her soruyu yorum kısmına yazabilirsiniz elimden geldiğince cevaplarım..

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Text-To-Speech Yazı Okuma Aracı (Yazıyı sese Çevir)

Ücretsiz Backlink Edinebileceğiniz Pagerankı Yüksek siteler

En Çok Kazandıran, Kesin Ödeme Yapan PTC, Anket, Reklam Siteleri 2016