Posavis hakkında bilmeniz gerekenler.

Son yıllarde epey popüler olmaya başladı saadet zincirleri. Posavis ile tanışanlarınız olmuştur benim gibi.

Nasıl tanıştığımı ve incelediğimi kısaca anlatayım:
Bundan sanırım 3 sene kadar önceydi.
Bir arkadaşıma bu sisteme girmesi için teklifte bulunulmuş, arkadaşım ben anlamam Yusuf anlar bu tür işlerden diye numaramı vermiş. Beni aradılar bize katıl dediler.
Gittim tanıştım istemeye istemeye ısrarları üzerine. Üç kişi, birisi takım elbise giymiş elinde çanta, fakir birine benziyor. Bir diğer biraz geliri olan birine ama ötekisi zengin birine benziyor.
Anlatın dedim anlattılar. Bu sistemde herkes kazanıyor gibi safsatalar. Ve çok saf görünüyorlar.
Hemen onlara bu işin peşini bıraklamarı gerekiğini söyledim, bildiğimiz umut ticareti bu dedim.
Onlar bu firma (Posavis) yeni dediler beni illa seminere götürdüler. Seminerde yaklaşık 20 gariban var. Üç kuruş birikimlerini bu işe yatırmayı düşünüyorlar.
Bir saat kadar semineri dinledim.
Yok şöyle zengin olacaksınız böyle saygın olacaksınız gibi bildiğiniz gaz vermeler.
Şöyle ki;
Bayi olmak için 2000 tl para ödüyorsunuz, bir de tablet almanız gerekiyor o da 600 tl.
Bayi olduktan sonra başkalarını bayi yapıyorsunuz ,yani alt bayi topluyorsunuz, alt bayilerin gelirinden bir miktar komisyon alıyorsunuz (net rakamı pek hatırlamıyorum ama cüzi bir miktar idi.)
Ayrıca Tablet satma hakkına sahip oluyorsunuz, her tablet satışından 30 lira mıydı neydi öyle bir miktar kazanıyorsunuz.
Tablet kullanıcıları bu tabletlerden alışveriş yapıyor, faturalarını ödüyor, biletlerini alıyor, Sipariş veriyor vsvs. Tüm bu işlemlerden gelen kar payının yüzde beşi 50.000 bayiye dağıtılıyor.
Öyle ilk bakışta çok karlı bir iş gibi görünen bu sisteme dikkatli bakalım.

2600 TL ödedik ve bayi olduk diyelim.

 Başklarını bayi yapmamız gerekiyor kazanmak için. Etrafınıza bir bakın kaç kişi 2600 lira ödeyecek güçte? diyelim ki her alt bayi için 100 tl komisyon alsak. Kendi sermayemizi tekrar kazanmak için 26 kişiyi ikna etmemiz gerekecek. bu da 67.600 TL'lik bir satış yapmamızı gerektiriyor. Kendimize bakalım böyle bir satış yapacak yeteneğe sahip miyiz. Eğer sahipsek neden bildiğimiz güvenilir bir marka ile çalışmıyoruz? Örneğin Teknosa ayda 67.600 TL'lik satış yapabilecek personele en az 5000 maaş verir diye düşünüyorum. Oysa posaviste bu satışı yapmak için gidip ele yakına yalvarmak gerekiyor ve kim bilir aylar yıllar sürecek. Sırf ödediğimiz 2600 TL'yi tekrar kazanabilmemiz için eşşek gibi, Köle gibi çalışmamız lazım.
Diyelim ki hedefimiz bayi toplamak değil de Tablet satmak olsa;
600 tl lik bilinmeyen, güvenilmeyen bir marka adı altında ,pek de güçlü donanımı olmayan, belki servis ağı bile hiç de bulunmayan, içerisi saçma uygulamlarla doldurulmuş basit bir tableti kim alır. 600 lirasını tablete verecek adam ipad samsung filan bakar.

Şimdi yukarıda bahsettiğim gibi tabletlerde müşterilerin yaptıkları işlemlerde posaivisin kazandığı kar payının yüzde beşini 50.000 bayiye dağıtması olayı çok komik. Firma 1.000.000 kar etse yüzde beşi 50.000 eder. 50.000 bayiye dağıtırsanız bayi başına 1 tl düşer.
Gerçekte 1 tl bile alamazsınız. Çünkü o tableti alan adam tabletini internete nasıl bağlayacak sürekli internet faturasıyla 3g sim kartla tablet şarjıyla mı uğraşıcak. Asgari ücretle çalışan adam 600 tlye tablet alıpta sürekli tabletten alışveriş filan mı yapacak?
Birde müşteriler tabletteki bilgi formunu filan dolduracakmış, kişisel bilgiler adres bilgileri,fiziksel psikolojik sosyal bilgileri forma dolduracakmış.
Ha bir de müşteri de kazanacakmış, tablete gönderilen üç beş anket ve reklama tıklayıp ayda üç beş tl kazanacakmış.

Görüyorsunuz ki bu sistem de diğerleri gibi. Bu sistemlerde Bayi müşterinin ta kendisidir. Fakat bayi bundan haberdar değildir. Geç fark eder ve yatırdığı parayı geri kazanabilmek için başkalarını ikna etme adına yalan söyler ve sevdikleriyle yakınlarıyla ilişkisi bozulur. Çünkü ikna ettikleri yakınları olacaktır ve yakınları bu işten zararlı çıktıkları için kırılacaktır.

Seminerin sonunda soruları dinlediler. Ben bir iki soru sordum.
Birincisi: Bu işten kazançlı çıkmamız için çok fazla müşteriye ihtiyacımız var. Mevcut Bayi ve müşteri sayınızı ispatlı bir şekilde söyleyebilir misiniz?
Cevapları: Müşteri sayımız 6000, Bayi sayımız 9000.
Ben de dedim ki: Daha bir bayi 1 müşteri bulamamış. demek ki sadece firma sahibi kazanıyor. bayiler kazanamıyor.
Dedi ki seminer veren şahıs: daha iki yıl oldu kurulalı daha çok müşteri bulacağız.
Dedim ki:adam başı 2 yılda sadece bir müşteri bulabilmişsiniz. oysa kazanmak için ödenen 2600 lirayı çıkarmak için bayi başı 26 satış yapması gerekiyor bu da imkansız.
Diğer sorumu hatırlamıyorum ama diğer sorumdan sonra şöyle dedi o çok bilmiş kurnaz tilki. '' Arkadaşlar isteyenler çıkabilir, Dinlemek istemeyenler çıkabilir vsvs.
Ben çıktım ve ardımdan seminere gelen bütün kurbanlar çıktı. çünkü can alıcı soruları sormuştum ve gelenler bu işin bir sahtekarlık olduğunu ve umut ticareti olduğunu anladılar.

Sonra o en baştaki üç şahıs bana ön yargılı olduğumu filan söyledi. ben onlara dedim ki gözünüzü hırs bürümüş. fakirin ekmeğine göz dikmişsiniz. vaz geçin bu işten sonu hasaret olacak. Lakin dinlemediler. Bu şahısların çevrelerinde saf insan çok olduğu için epey kişiyi sömürdüler. az çok kazandılar ve bir o kadar da düşman kazandılar ve sevdiklerini kaybettiler. Sonları kesinlikle hayra alamet değil. Yalanlarla insanların umudunu sömüren sahtekarlardan daha alçak kimseyi görmedim. işte bu sistemler böyle. Bir milyon kişi bu sisteme girse, yüz kişi kazanır diğer 999.900 kişi kaybeder maddi açıdan.Ama manevi açıdan herkes kaybeder.

Yorumlar

 1. Hocam bir de mega holding düzenbazlığını yaz. Saf insanımız çok atlıyor hemen bunların ağına

  YanıtlaSil
 2. Posavis Mağduru24 Mart 2018 01:37

  En sonunda POSAVİS de patladı. Bakanlık üstlerine çöktü çok şükür. Haber linkleri aşağıda. Paylaşıp paylaşıp çoğaltın arkadaşlar. İnsanları bu para tuzağına çekip mağdur eden dost görünümlü haysiyetsiz namussuzların biraz yüzü kızarır içi daralır da böylece dolandırılmış fakir fukara garibanların içine biraz olsun su serpmiş oluruz.

  http://ekonomi.haber7.com/ekonomi/haber/2581038-bakan-resmen-acikladi-iste-yeni-ciftlik-banklar

  http://www.mynet.com/haber/guncel/son-dakika-ciftlik-bank-benzeri-sirketler-icin-harekete-gecildi-3905102-1

  http://www.karar.com/guncel-haberler/yeni-tosunlar-pusuda-794636#

  http://www.gunes.com/ekonomi/vurgun-banklara-bakanlik-nesteri-860394

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Text-To-Speech Yazı Okuma Aracı (Yazıyı sese Çevir)

Ücretsiz Backlink Edinebileceğiniz Pagerankı Yüksek siteler

En Çok Kazandıran, Kesin Ödeme Yapan PTC, Anket, Reklam Siteleri 2016