Emek hırsızları

hırsız
Hırsız

Öncelikle yandaki hırsız resmini ben çizdim. Bu kadar kötü çizdiğim için üzgünüm.


Konuya geleyim:

Radyoloji sitemde adminlerimden biri radyoloji ile ilgili memurlar.net kaynaklı bir haber paylaşmış. altına da memurların linkini kaynak gösterip çakmış. Meğerse haber hürriyet'e aitmiş. Hiç zaman kaybetmeden bize mesaj atmışlar dava açıcaz size, ya kaynak olarak bizi gösterin ya da haberi kaldırın diye. Ben de seve seve kaldırdım. Zaten hürriyetten nefret ederim.

Bana gönderilen bu e-posta hürriyet ve benzer medya kuruluşları hakkında geçmişte kalan önemli konuları hatırlattı. Ne büyük emekler çalınıp çöpe atıldı, insanlar nasıl sömürüldü onları yazıyorum.

Biliyorsunuz ki Hürriyet doğan grubuna ait.

Mynet'in ise şuan doğanla ilgisi yok gibi görünüyor ama hürriyet ile benzer özellikler taşıyor. Hafızamı zorluyorum sanki mynet bir dönem doğan holding'in bünyesinde miydi değil miydi bir bulanıklık var ama şimdiki verilere bakınca bağlı değiller .


En eskilerden başlayalım. Daha internet kullanımı ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlamış, internetle tanışan herkes bir şeyler yapmak istiyor, internette yer edinmek istiyor o dönem. Forum siteleri, Blogger, Wordpress pek bilinmiyor. Kendini iyice gösteren mynetin blog servisi Sitemynet oldu. Herkes yüklendi millet fotoğraflar, yazılar, makaleler, bir sürü şeyler yazdılar, yüklediler, tonla emek sarf ettiler. Bir süre sonra Sitemynet kapandı onca emek harcandı gitti.


O sıralar Doğan bünyesinde azbuz.com popülerleşti 2006-2012 yılları arasında hizmet vermişti. Yeni bir blog servisiydi, yine millet yüklendi, yazdı, çizdi paylaştı, emek sarfetti, kimileri parasını harcadı vsvs. Yine Emekler heba edildi servis kapandı. Veri tabanı nerede bilinmez.


Blogcu'yu unutmayalım. Döneme damga vurmuştu kesinlikle. İlk çıktığı sıralar ben hacker olma yoluna girmiştim ki en büyük kurbanım oldu. Azıcık hack bilgimle blogcu.com'un yorum formu- ya da ziyaretçi not defteri idi HTML açığını bulmuştum. Blogcu'dan blog açan herkesin blogunu hackleyip kendi indeximi atardım.

Blogcu da bir süre sonra kullanıcının yetkilerini,özelleştirme panelini filan kaldırdı saçma sapan bir uygulamaya gitti, tek maksadı reklam tıklatmak olmuş şuan. Yine Emekler hüsran.


Bumerang tam bir sömürge aracı. Milletçe internette çok aktifiz ve bunu sömüren Hürriyetin bumerang servisi oldu. Süslü açıklamalarla çok kazanacağımızı iddia edip kendine üye topladı. Oysa blogunuzu reklam çöplüğüne çevirmenize karşılık bir sakkız parası ödüyor. Üstelik o sakkız parasını çekmeniz için de tonla şart şurt getiriyor. Yine Hüsran. 


Mynet bir ara messenger servisine heveslendi icq ile ortaklık kurdu, onu da batırdı.

Doğan gurubu medya organları ve mynet bünyesindeki site ve servislere baktığınızda ''Virtual Abazan Sofrası''


Velhasıl kelam bu tür kuruluşların bu tür servislerini kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Ayrıca özellikle Doğan medya ve mynet bünyesindeki internet sitelerinin veritabanından kullanıcılar kendi bilgilerini silemiyor diye düşünüyorum. Çünkü ben defalarca denedim ama halen bilgilerim onlarda ve e-posta atmaya devam ediyorlar.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Text-To-Speech Yazı Okuma Aracı (Yazıyı sese Çevir)

Ücretsiz Backlink Edinebileceğiniz Pagerankı Yüksek siteler

En Çok Kazandıran, Kesin Ödeme Yapan PTC, Anket, Reklam Siteleri 2016