Ms dos mu? Unutuldu mu?

ms-dos
MS-DOS

Belki içinizde bilgisayar ile içli dışlı olmasına rağmen ms-dos'tan hiç haberi olmayanlar vardır.


Benim ilk kullandığım bilgisayar ms-dos işletim sistemli idi. O sıralar Windows 95 bile zor bulunurdu. Disketler vardı oyun yüklü onları pc ye takıp oynardık. Pencere filan yoktu hep komutlar.  cd,  dır filan. Ama daha sonra Windows işletim sistemlerinde yine bulundu. Belki karşınıza çıkar denemek istersiniz.  sanırım xp de halen kullanılıyor. bir kez ms-dos'tan pc ye format atmaya çalışmıştım.  başarılı olup olmadığımı hatırlamıyorum fakat disketlere format atmak çok kolay idi. aranızda merak edenler olabilir.  Aslında biraz heyecan verici bir sistem.  çünkü bir klasöre girmek için bile kod yazıyorsunuz tıklama filan yapmadan en basit şey bile çok önemliymiş gibi hissettiriyor. bulduğum kodları aşağıda demledim.  meraklılara.

DIR:İçinde bulunulan dizindeki tüm dizin ve dosyaları gösterir. Örnek C:\WINDOWS>DIRDIR/S: İçinde olduğumuz dizinde iç dizinlerde dahil olmak üzere istenilen dosyayı arar C:\>DIR/S OKU.TXTDIR/P: İçinde olduğumuz dizinde dosya ve dizinleri sayfalar halinde listeler. İstenilen bir sayfaya sığmaz ise bir tuşa basılınca devam eder. Öbür sayfaya geçer.DIR/AH: İçinde olduğumuz dizin içindeki gizli dosyaları ve dizinleri gösterir.DIR/AD: İçinde olduğumuz dizin içinden sadece dizinleri gösterirDIR/W: Dizinleri ve dosyaları yatay sekilde gösterir.DIR/AR: İçinde olduğumuz dizin içindeki okunur dosyaları görüntüler.DIR/AA: İçinde olduğumuz dizinde arşiv niteliği taşıyan dosyaları görüntülerDIR/AS: İçinde olduğumuz dizinde sistem dosyalarını gösterir.DIR/ON: Gösterilen dizin ve dosyaları harflere göre sıralar.DIR/OE: Gösterilen dizin ve dosyaları uzantıya göre sıralar.DIR/OS: Gösterilen dizin ve dosyaları boyutlarına göre küçükten büyüğe sıralar.DIR/L: Gösterilen dizin ve dosyaları küçük harfle listeler.DIR/OD: Gösterilen dizin ve dosyaları oluşturuldukları ya da değiştirildikleri tarihe göre listeler.TREE: Aktif sürücüdeki dizinleri ağaç yapısı şeklinde listeler.


C:\>TREE:C’nin tüm dizinlerini ağaç yapısı şeklinde listeler.


C:\>TREE /F:C’nin tüm dizinlerini ve dizin içindeki dosyaları ağaç yapısı şeklinde görüntüler.
SORT : Görüntülenenlerin alfabetik ve sayısal sıralı olmasını sağlar.


C:\>DIR |SORT :Görüntülemeyi alfabetik sıralar.


C:\>TREE |SORT :Görüntülemeyi alfabetik sıralar.MORE : Ekrana sığmayan görünümleri ekran ekran görmeyi sağlar.


C:\>DIR |MORE :Görüntülemeyi ekran ekran yapar.


C:\>TREE |MORE :Görüntülemeyi ekran ekran yapar.


C:\>TYPE BILGI.TXT |MORE :Görüntülemeyi ekran ekran yapar.CLS: Ekran temizleme komutudur.CD: Bu komut içinde olduğumuz dizinden başka bir dizine geçişi sağlarCDIZIN ADI C:\>CD MIRC komutu ile mirc dosyasına gireriz.CD\: Ana dizine çıkışı sağlar.Örnek mirc'ten çıkar ana dizine döner.CD.. :Bu komut içinde olduğumuz dizinden bir üst dizine geçişi sağlarDEL: Bu komut dosya silmeye yarar.Örnek:C:\>DEL README.TXTDEL *.*: İçinde olduğumuz dizindeki tüm dosyaları silmeye yararDELTREE : Dizinleri içindekilerle beraber silme.C:\>DELTREE OYUN :C’nin oyun dizinini içindekilerle beraber siler.
UNDELETE : Del ile silinen dosyaları kurtarmayı sağlar.


C:\>UNDELETE

UNDELETE: DOS 6,22 ve önceki sürümlerinde kullanılabilir.Silinen bir dosyanın üzerine başka bir kayıt yapılmadıysa kurtarır.COPY: Bir dosyayı bulunduğu dizinden başka bir yere kopyalamak için kullanılır.Örnek:C:\>COPY C:\BENIOKU.TXT C:\MIRC\XCOPY:

Kullanımı copy komutu ile aynı olmasına rağmen COPY komutundan farklı işlevleri vardır.xcopy'de parametre kullanabiliriz.


/S :Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki tüm alt dizinleri hedefe kopyalar.


/H: Bu parametre belirtilen dizini ve içindeki gizli dosyalarıda kopyalar.


/P: Bu parametre her kopyalamada onay ister.


/Y: Bu parametreyle kopyalanacak dosya dizinde varsa sormadan doğrudan kopyalar.DISKCOPY : Aynı özellikteki bir disketi diğerine kopyalar.


C:\>DISKCOPY A: A: :Aynı özellikteki bir disketi diğerine kopyalar.


C:\>DISKCOPY A: B: :Aynı özellikteki bir disketi diğerine kopyalar.


C:\>DISKCOPY A: B: :Aynı özellikteki bir disketi diğerine kopyalar.COPY CON : Bu komut yeni bir dosya yaratılmasını ve içine yazı yazılmasını sağlar.MD: Yçi boş olan bir dizin yaratyr.ÖrnekC:\>MD BARISRD: Yçi boş olan bir dizini siler.ÖrnekC:\>RD BARISTYPE: Gösterilen dosyanın içinde ne tür kayıtların bulunduğunu bize gösterir.Örnek:C:\>TYPE README.TXTPROMPT: Bu komut DOS un C:\> şeklinde olan standart promptunu değiştirmeye yarar.Örnek:C:\>PROMPT BARIS:MEM: Bu komut sayesinde DOS un o anda ki bellek durumunu öğrenebilirsiniz.MSD : Bilgisayarın teknik donanımı hakkında bilgi verir.CHKDSK :Harddiski veya disketleri kontrol ederek durum raporu sunar. (Harddisk toplam kapasitesi, kullanılabilir boş alan öğrenilir.


C:\>CHKDSK :Harddiski kontrol ederek durum raporu verir.


C:\>CHKDSK A: isketi kontrol ederek durum raporu verir
VER : Versiyon numarası


C:\>VER :Yüklü olan işletim sisteminin versiyon (sürüm) numarasının verilmesi.


VOL : Aktif sürücünün etiket ismi ve seri numarasını verir.


C:\>VOL : C’nin etiket isminin ve seri numarasının görüntülenmesi


C:\>VOL A:isketin etiket isminin ve seri numarasının görüntülenmesi


TIME : Sistemin saatini görüntüleme-değiştirme


DATE : Sistemin tarihini görüntüleme-değiştirmeFORMAT: Bu komut disk veya disket sürücülerinin içindeki tüm kayıtları siler.Yedeklenmemiş dosyalrınızı kaybedebilirsiniz.O yüzden dikkatli olun.Örnek:C:\>FORMAT


/S: Bu parametreyi kullanarak diske format attıktan sonra başlangıç dosyalarının diske tekrar kaydedilmesini sağlarsınız.Bu sayede disk bilgisayarı açabilir.


/Q: Quick(hızlı) format atar.Normal formattan hızlıdır ama disklere zarar verebilir.


/C: Format atılırken bad sector(kötü,bozuk sektör) leri tarar.Bozuk alanı kurtarmaya çalışır, yeni bulduklarını ekler.UNFORMAT :Yanlışlıkla formatlanan disketleri kurtarmayı sağlar.

C:\>UNFORMAT A:

UNFORMAT: DOS 6,22 ve önceki sürümlerinde kullanılabilir.Güvenilir değildir, dikkatli olun.REN: Dosyalaryn ve dizinlerin ismini değiştirmeye yarar. Örnek:


C:\>REN README.TXT BENIOKU.TXTMOVE : Dizin ismi değiştirme - Dosya taşıma. ( Ren komutu ile aynı özelliği taşır.)


C:\>MOVE DENEME YEDEK eneme dizinin ismini yedek olarak değiştirir.


C:\>MOVE C:\OYUN\*.* C:\YEDEK :C’nin oyun dizinindeki tüm dosyaları C’nin yedek dizinine taşır.


C:\>MOVE A:\SATRANC A:\ST isketin satranc dizininin ismini st olarak değiştirir.EDIT osya oluşturma, düzenleme ve değiştirme komutudur.


C:\>EDIT :Editör programını çalıştırır.


C:\>EDIT BILGI.TXT :Bilgi.txt dosyasını üzerinde değişiklikler yapmak üzere çağırır veya böyle bir dosya yoksa, oluşturur.LABEL : Harddisk veya disketlerin etiket isimlerini değiştirmeyi sağlar.


C:\>LABEL BILGISAYAR1 :Harddiskin etiket ismini BILGISAYAR1 olarak değiştirir.


C:\>LABEL A: isketin etiket ismini değiştirmeyi sağlar.SYS : Harddisk veya diskete sistem dosyalarının yüklenmesini sağlar.


C:\>SYS A: :Sistem dosyalarını diskete yükler.


A:\>SYS C: :Sistem dosyalarını Harddiske yükler.FDISK: Bu komutla harddiskinizi kaldırabilir veya yeniden oluşturabilirsiniz. Ayrıca sabitdiskinizi 2 veya 3 parçaya bölebilirsiniz.Kullanımda tüm bilgiler silinir ve diske zarar verebilir.O yüzden uzman biri yapmalıdır.SCANDISK : Hardiskteki hataları denetler ve onarır.


DEFRAG: Windostaki defragment ile aynıdır.DOS altından dosyaları

birleştirir ve programların hızlanmasını sağlar.DOSKEY: Bu komut ile DOS a yeni işlevler eklenebilir. Bir kere kullanılmasını yeterlidir.


ATTRIB: Dosyaların özelliklerini değiştirmeye yarar.Ya da yeni dosyanın özelliğini belirler.Örnek:C:\>ATTRIB DOSYAADI/PARAMETRE


+H: Bu komut dosyayı gizli hale getirir.C:\>ATTRIB BARIS.TXT


-H: Bu komut dosyanın gizliliğini kaldırır.


+R: Bu komut dosyayı salt okunur hale getirir.


-R: Bu komut dosyanın salt okunur halini değiştirir.


+A: Bu komut dosyayı arşiv haline getirir


-A: Bu komut dosyanın arşiv halini kaldırır.


+S: Bu komut dosyayı sistem dosyası haline getirir.


-S: Bu komut dosyanın sistem dosyası halini kaldırır.

Yorumlar

Yorum Gönder

Yorumlarınızı bekliyorum

Bu blogdaki popüler yayınlar

Text-To-Speech Yazı Okuma Aracı (Yazıyı sese Çevir)

Ücretsiz Backlink Edinebileceğiniz Pagerankı Yüksek siteler

En Çok Kazandıran, Kesin Ödeme Yapan PTC, Anket, Reklam Siteleri 2016