Google uyumlu meta etiketler

Meta etiketler arama motorlarının ve diğer yazılımların siteniz hakkında bilgi almasını sağlayan kodlardır.

Seo açısından çok önemlidir. Doğru kullanılırsa meta etiketleri sitenizin trafiğini kat be kat arttıracaktır.
Meta etiketleri sitenizin HTML sayfasının <head> etiketi altına yazılır.

Örnek :

<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <meta name="Description" CONTENT="Yazar: A.N. Yazar, Çizen: R. Ressam, Kategori: Kitaplar, Fiyat:  9,24 TL, Uzunluk: 784 sayfa">
    <meta name="google-site-verification" content="+nxGUDJ4QpAZ5l9Bsjdi102tLVC21AIh5d1Nl23908vVuFHs34="/>
    <title>Örnek Kitaplar - çocuklar için yüksek kaliteli, kullanılmış kitaplar</title>
    <meta name="robots" content="noindex,nofollow">

Hangi meta etiketi ne işe yarar?

<meta name="description" content="Sayfanın açıklaması" />
Bu etiket, sayfa için kısa bir açıklama yapar. Bazı durumlarda bu açıklama arama sonuçlarında gösterilen snippet'in parçası olarak kullanılır.

<title>Sayfanın Başlığı</title>
Teknik olarak bir meta etiket olmasa da bu etiket genellikle "açıklama" ile birlikte kullanılır. Bu etiketin içindekiler genellikle arama sonuçlarında (ve elbette kullanıcının tarayıcısında) başlık olarak görüntülenir.

<meta name="robots" content="..., ..." />
<meta name="googlebot" content="..., ..." />
Bu meta etiketler, arama motoru tarama ve dizine ekleme işlemlerinin davranışlarını kontrol edebilir. robots meta etiketi tüm arama motorları için geçerlidir, "googlebot" meta etiketi ise Google'a özgüdür. Varsayılan değerler "index, follow" ("all" ile aynıdır) şeklindedir ve belirtilmeleri gerekmez. Aşağıdaki değerleri anlarız (birden çok değer belirtirken değerleri virgülle birbirinden ayırın):

  • noindex: Sayfanın dizine eklenmesini önler
  • nofollow: Googlebot'un bu sayfadaki bağlantıları izlemesini engeller
  • nosnippet: Snippet'in arama sonuçlarında gösterilmesini engeller
  • noodp: ODP/DMOZ kaynaklı alternatif açıklamanın kullanılmasını engeller
  • noarchive: Google'ın bir sayfaya ait Önbelleğe alınan bağlantısını göstermesini engeller
  • unavailable_after:[date]: Sayfanın taranmasını ve dizine eklenmesini durdurmak istediğiniz tarihi ve saati belirtmenizi sağlar
  • noimageindex: Sayfanızın Google arama sonuçlarında görünen bir resim için yönlendiren sayfa olarak görünmesini istemediğinizi belirtmenizi sağlar
  • none: noindex, nofollow ile eşdeğerdir

Artık "X-Robots-Tag" HTTP üstbilgi yönergesini kullanarak bu bilgileri sayfalarınızın üstbilgisinde de belirtebilirsiniz. Bu, özellikle grafik veya başka doküman türleri gibi HTML olmayan dosyaların dizine eklenmesini sınırlamak istediğinizde kullanışlıdır.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />
Kullanıcılar siteniz için arama yaptığında, Google Arama sonuçlarında bazen, sitenizin diğer doğrudan bağlantılarıyla birlikte, sitenize özgü bir arama kutusu görüntülenir. Bu meta etiket Google'a, site bağlantıları arama kutusunu göstermeyeceğini bildirir.

<meta name="google" content="notranslate" />
Bir sayfanın içeriğinin, kullanıcının isteyeceğini düşündüğümüz dilde olmadığını tespit edersek arama sonuçlarında genellikle söz konusu sayfanın çevirisi için bir bağlantı veririz. Genellikle bu size benzersiz ve çekici içeriğinizi çok daha fazla kullanıcıya sunma olanağı sağlar. Ancak, bazı durumlarda bu istenmez. Bu meta etiket, Google'a, bu sayfanın çevirisini sunmamızı istemediğinizi belirtir.

<meta name="google-site-verification" content="..." />
Search Console'a ilişkin sahipliği doğrulamak için bu etiketi, sitenizin üst düzey sayfasında kullanabilirsiniz. "Ad" ve "içerik" özniteliklerinin değerleri (büyük ve küçük harfler dahil) size sunulanlarla birebir eşleşmelidir, ancak XHTML şeklindeki etiketi HTML olarak değiştirmenizin veya etiketin biçiminin sayfanızın biçimiyle eşleşip eşleşmemesinin önemi yoktur.

<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=..." />
<meta charset="..." >
Bu, sayfanın içerik türünü ve karakter kümesini tanımlar. İçerik özelliği değerini tırnak işareti içine almayı unutmayın, aksi halde karakter kümesi özelliği yanlış yorumlanabilir. Mümkünse Unicode/UTF-8 kullanmanızı öneririz.

<meta http-equiv="refresh" content="...;url=..." />
Bu meta etiket, kullanıcıyı belirli bir süre sonra yeni bir URL'ye gönderir ve bazen basit bir yeniden yönlendirme biçimi olarak kullanılır. Ancak, tüm tarayıcılar tarafından desteklenmez ve kullanıcının aklını karıştırabilir. W3C bu etiketin kullanılmamasını önerir. Onun yerine bir sunucu tarafı 301 yeniden yönlendirmesi kullanmanızı öneririz.

Dikkat edilmesi gereken diğer noktalar:

Google, sayfada kullanılan koda bakılmaksızın hem HTML hem de XHTML stili meta etiketleri okuyabilir.
Verify dışında, büyük/küçük harf kullanımı meta etiketlerde önemli değildir.
Bu liste kullanılabilir meta etiketlerin tümünü içermez ve siteniz için önemli olduğunu düşündüğünüz, ancak bu listede yer almayan meta etiketleri çekinmeden kullanabilirsiniz. Yalnızca Google'ın tanımadığı meta etiketleri yok sayacağını unutmayın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Text-To-Speech Yazı Okuma Aracı (Yazıyı sese Çevir)

Ücretsiz Backlink Edinebileceğiniz Pagerankı Yüksek siteler

En Çok Kazandıran, Kesin Ödeme Yapan PTC, Anket, Reklam Siteleri 2016